Intim vigsel Edsbergs slott Sollentuna
November 1, 2025Edsbergs slott
Drömmer du också om en borgerlig vigsel på ett slott i Stockholm? Då kan jag tipsa dig om en dold pärla i Sollentuna - Edsbergs slott. Slottet med anor från 1600 talet ligger precis intill vattnet i Edsviken med fina omgivningar utanför. Ni kan välja att ha vigseln inomhus i någon av slottets vackra vigsel rum eller utomhus nere vid vattnet. En gång i tiden var det familjen Rudbecks hem, numera är det öppet för besökare. Huset har 46 rum och två kök.
Vigsel och bröllopsporträtt
Så blev drömmen verklighet för F + H som hade sin sin vigsel inomhus på slottet med sina nära och kära samlade. Vackert och härligt med first look i allén på en lördag i augusti. Sedan följde vigseln med massor av kramar och bubbel till. Och inte minst härliga gruppfoton utanför. Brudparet fick sen en stund med bröllopsfotografering i slottets omgivningar.
Kan verkligen rekommendera slottet för vigsel inte bara för den vackra miljön men även för den fina vigselförrättare jag fick träffa. Och det faktum att det är två vigslar per timme här - så lyxigt!
Jag som skriver här heter Anna Drakou och är bröllopsfotograf. Har ni bokat er intima vigsel här och funderar över fotografering? Känns det stressigt och svårt att göra ett bra körschema med allt som ska hinnas med? Skriv till mig här så hjälper till med ett utkast för er dag här på Edsbergs slott. Det kan vara first look, bröllopsporträtt och gruppfoton med mera.